Trstenik forum Trstenik
Trstenik Srbija
 
 FAQ - Èesto Postavljana PitanjaFAQ - Èesto Postavljana Pitanja   TražiTraži   Lista èlanovaLista èlanova   Korisnièke grupeKorisnièke grupe   Registruj seRegistruj se 
 ProfilProfil   Proveri privatne porukeProveri privatne poruke   PristupiPristupi 

Spomenik Milosu Obilicu u Bresnom Polju
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeci
 
Napiši novu temu   Odgovori na poruku    Trstenik forum -> Problemi i Predlozi
Pogledaj prethodnu temu :: Pogledaj sledeæu temu  
Autor Poruka
lord.trax
Nocni Strazar
Nocni Strazar


Pridružio: 29 Jan 2007
Poruke: 5091
Lokacija: Ulmefeld

PorukaPoslao: Ned Jul 22, 2007 10:57 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Veci deo zivota je proveo u Bresnom Polju odakle mu je otac. Posle pogibije oca on se preselio u Mrmosh odakle mu je majka. Ti nodzore batali da budes kochnichar!
_________________
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
nidzor
TS kompjuteras
TS kompjuteras


Pridružio: 06 Apr 2007
Poruke: 107
Lokacija: Medveða/e necu da napisem beograd zinat

PorukaPoslao: Pon Jul 23, 2007 5:51 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Evo da ne bi bio kocnicar predlazem da se zajedno sa spomenikom Milosu (K)Obilicu, podigne i spomenik Aleksandru Velikom, inace prica da je Milos sa podrucja planine Cer, tj. ta varijanta, je zabelezena u jednoj knjizi Vuka Karadzica, gde je zabelezena i prica o poreklu Sibinjanin Janka(Janka(Janosa) Hunjadija) i jos nekih, kaze se da je car Uros Nejaki saznao da na toj planini zivi decak, mladic koji obara drvece, ima nadljudsku snagu, itd. pa je otisao da ga vidi i da se sam uveri, a prezime je dobio po tome sto ga je majka kad je bio beba odbila(OBILA) od sise, nije ga dojila
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
lord.trax
Nocni Strazar
Nocni Strazar


Pridružio: 29 Jan 2007
Poruke: 5091
Lokacija: Ulmefeld

PorukaPoslao: Pon Jul 23, 2007 6:11 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Ne seri!!!
_________________
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
nidzor
TS kompjuteras
TS kompjuteras


Pridružio: 06 Apr 2007
Poruke: 107
Lokacija: Medveða/e necu da napisem beograd zinat

PorukaPoslao: Pon Jul 23, 2007 6:53 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Kakav argumentovan odgovor, sad si sam sebe prevazisao, mogu samo da kazem bravo Laughing
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
miloche
Kandidat za predsednika TS
Kandidat za predsednika TS


Pridružio: 07 Apr 2007
Poruke: 963
Lokacija: trstenik

PorukaPoslao: Pon Jul 23, 2007 6:54 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

to je prekomoravska ljubomora.
nije im dosta jug bogdan i sedam jugovica, majka jugovica i zet banovic strahinja. obilic je ipak najveci.
_________________
http://www.jeriningrad.org.rs
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
nidzor
TS kompjuteras
TS kompjuteras


Pridružio: 06 Apr 2007
Poruke: 107
Lokacija: Medveða/e necu da napisem beograd zinat

PorukaPoslao: Pon Jul 23, 2007 6:56 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Jugovici nisu istorijske licnosti, oni nisu postojali
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
lord.trax
Nocni Strazar
Nocni Strazar


Pridružio: 29 Jan 2007
Poruke: 5091
Lokacija: Ulmefeld

PorukaPoslao: Pon Jul 23, 2007 7:19 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Postoji knjiga u narodnoj biblioteci u BG u kojoj se pominje Obilic, i pominje se izvor koji je nalazio u Bresnom Polju sa koga je po predanju jedinog mogao da pije vodu. Ista stvar se spominje u jednom izdanu ilustrovane politike, ali to je samo odlomak iz te knjige. Reko sam ti "ne seri" zato sto seres, a ne zato sto nemam argumente. Sve ovo sam napisao na prvoj strani, a to sto je tebe mrzelo da citas nije moj problem.
_________________
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
nidzor
TS kompjuteras
TS kompjuteras


Pridružio: 06 Apr 2007
Poruke: 107
Lokacija: Medveða/e necu da napisem beograd zinat

PorukaPoslao: Uto Jul 24, 2007 5:53 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Procitao sam svaku poruku u ovoj temi, i u jednoj biblioteci u Londonu postoji zapis da su se prvi vampiri pojavili na potezu Medvedja - Velika Drenova pa sta mislis koliko je to tacno, doduse istina je da su prvi lesevi za koje se sumnjalo da su se povampirili iskopavani u Srbiji u prvoj polovini 18. veka, kada sto puta ponovis jednu stvar ne znaci da je istina, a i Hanibaal je, cije je misljenje po meni za ovu temu najvaznije, rekao sta je rekao, a sto se ideje kao ideje tice vise je nego dobra ali...
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
lord.trax
Nocni Strazar
Nocni Strazar


Pridružio: 29 Jan 2007
Poruke: 5091
Lokacija: Ulmefeld

PorukaPoslao: Uto Jul 24, 2007 6:05 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Slushaj, ja ne kazem da je to potpuna istina, verovatno i nije, ali mislim da je zaista loshe to shto nema ni jedan spomenik posvecen Obilicu!
_________________
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
nidzor
TS kompjuteras
TS kompjuteras


Pridružio: 06 Apr 2007
Poruke: 107
Lokacija: Medveða/e necu da napisem beograd zinat

PorukaPoslao: Uto Jul 24, 2007 6:06 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Tekeriš je èuven po Cerskoj bici, koja je trajala èetiri dana i završena kao prva pobeda saveznika u Prvom svetskom ratu. Na vrhu su ostaci Kosaninog i Trojanovog grada, za koji su vezane legende iz drevne, paganske prošlosti. U blizini se nalazi i manastir Èokešina, kod koga su srpski ustanici 1804. god. zaustavili turski prodor. U Pocerini je roðen èuveni junak Miloš Stojiæeviæ Pocerac. Mnoge legende, koje beleži Vuk, govore da je pod Cerom postojbina i legendarnog Miloša Obiliæa.

http://www.radjevina.dzaba.com/turizam/okolina.html

Na Ceru postoje cetiri vrlo znacajna manastira:Cokesina,Krivaja,Radovasnica i Petkovica.Iz ovih krajeva potice i Milos Obilic tacnije iz sela Miloseva,smatra se da je on sagradio manastirsku (Cokesina) crkvu posvecenu Rodjenju Presvete

http://www.nadlanu.com/EUC/ItemDetail,EUCItemID,57,intCategoryID,290.html

KONJ MILOŠA OBILIÆA - ŽDRALIN

Ždralin, konj Miloša Obiliæa, bio je junak kao i njegov gospodar. Èak je s njim zajedno i poginuo. To je jedini legendarni srpski konj, koji je poginuo u boju. A pratila ga je slava, jednako kao i njegovog gospodara. O Ždralinu ima malo podataka i prièa, a to je možda, zbog toga što je njegov dorpinos u Miloševom delu ogroman, a o velikim i svetim stvarima se ne govori mnogo. Poznato je da je Ždralin bio visok konj. To istièe i narodni pevaè i to ne bez jakog razloga. Kažu da je Ždralin bio toliko visok da je meðu drugim konjima izgledao kao džin. I plašili su ga se. Zato je Miloš imao malo dvoboja.

I ni jedan se ne pamti, nije ih zabeležila prièa i pesma, jer su svi Miloševi dvoboji trajali kratko: niko nije imao priliku da se duže bori protiv takvog konja i junaka.

Ždralinu su pripisane sve velike i znaèajne osobine legendarnih konja, osim moæi letenja. To mu valjda nije trebalo, jer je sve konje nadmašivao svojom velièinom i snagom. Njegov gospodar je bio oklopnik, sav u panciru i gvožðu, pa je pancire stavljao i svome konju. Kažu da je u dvobojima i bitkama Ždralin bio sav u gvožðu. Nikad nije bio ni ogreban, a kamoli ranjen. On je jednostavno svojom ogromnošæu rušio sve pred sobom, pa je Miloš na njemu bio nedostižan za svoje protivnike. Ždralin nije iz carske ergele, iako je Miloš Obiliæ bio dvorski èovek. Mogao je da za sebe i svoje oklopnike, kao komandant pograniènih jedinica, bira konje u carskoj konjušnici. Ali on to nije èinio. Imao je sam svoju ergelu, kao visoki oficir i plemiæ. Bila je to mala ergela, ali dovoljno velika da zadovolji potrebe i ukus jednog viteza i vojskovoðe. Miloš je u njoj sam vršio selekciju konja. Tu mu se oždrebio i Ždralin. Letopisi kažu da se Miloševa konjušnica nalazila na severnoj padini planine Cer, na mestu gde je pre toga u vreme cara Trajana, bio rimski logor, a koje se i danas zove Konjuša. Èak, legenda dalje kaže da se i Miloš rodio ispod Cera, u selu Dvorištu, i da je vanbraèni sin Cara Dušana.

U vreme Kosovske bitke Miloš Obiliæ je imao èetrdeset, a Ždralin deset godina. Obojica, dakle u najboljim godinama. Delo koje su izvršili ostaæe upamæeno po svom istorijskom znaèaju i naèinu na koji je izvršeno. Laž je, kažu najnoviji arhivski podaci, da se Miloš približio caru Muratu na prevaru, glumeæi predaju, jer caru nije mogao priæi niko naoružan, a najmanje jedan prebeg iz protivnièke vojske. Miloš je došao do Murata na svome Ždralinu, probivši se kroz tursku ordiju sa svojim oklopnicima. Miloševu predaju izmislili su Turci jer od sramote nisu mogli priznati da se neko uspeo probiti do njihovog cara. Hteli su na taj naèin da umanje podvig Miloša i njegovih vitezova. Pa i Ždralina. To èudo od konja i junaka zaprepastilo je Turke i njihove konje, pa je tu trenutnu tursku zabunu i strah Miloš iskoristio i došao do Murata. Ždralin je sve ispred sebe gazio, dok je Miloš sve oko sebe sekao. Gaženje i seèa trajali su dugo, pa su se èovek i konj umorili, ali su, ipak, uspeli doæi do agarjanskog vladara i rasporiti mu utrobu.

I Ždralin i Miloš su poginuli na istom mestu. Na najslavnijem mestu u zemlji Srbiji. Na Gazimestanu. Hiljade turskih konja i junaka navalilo je na njih dvojicu, koji padoše, boreæi se, obojica, do zadnjeg daha. Ždralin je poginuo kao èovek, viteški. I zaslužio je da mu se ime naðe u spisku kosovskih vitezova. Nije važno što je konj: Smrt mu je bila ljudska, junaèka.

http://www.tvorac-grada.com/vila/razno/konj.html


Ipak, najduže je posezao za majèinim mlekom, opet po predanju koje je zabeležio takoðe Vuk, naš veliki junak Miloš Obiliæ. On je, kao pastir, vrativši se od ovaca i zatekavši majku kako mesi hleb, bio podojen takošto mu je majka, ne ostavivši posao, prebacila desnu sisu preko levog ramena a levu preko desnoga, te je Miloš mogao ostrag sisati. Ugledavši to, silni car Stefan, po mitu, izgovori zaèuðen: "Obila majka, rodila obila junaka," uze mladiæa i odvede ga svome dvoru, te njega tamo prozvaše Obiliæ.

http://www.tvorac-grada.com/zenski/mleko.html




Malo sam se presao oko doljenja ali to je to
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
lord.trax
Nocni Strazar
Nocni Strazar


Pridružio: 29 Jan 2007
Poruke: 5091
Lokacija: Ulmefeld

PorukaPoslao: Uto Jul 24, 2007 6:08 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Postoji vishe pricha o tome, ali niko i nista ne garantuje da je i jedna istinita. Ko pre devojci njemu devojka!
_________________
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
nidzor
TS kompjuteras
TS kompjuteras


Pridružio: 06 Apr 2007
Poruke: 107
Lokacija: Medveða/e necu da napisem beograd zinat

PorukaPoslao: Sre Jul 25, 2007 7:34 am    Naslov: Odgovoriti sa citatom

lord.trax ::
Postoji vishe pricha o tome, ali niko i nista ne garantuje da je i jedna istinita.


Upravo se o tome i radi
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
miloche
Kandidat za predsednika TS
Kandidat za predsednika TS


Pridružio: 07 Apr 2007
Poruke: 963
Lokacija: trstenik

PorukaPoslao: Sre Jul 25, 2007 12:59 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

bez obzira na popularno " kriticko misljenje" malo sta je u epskoj poeziji izmisljeno. ako se neko mesto pominje u vezi sa nekim likom onda tu mora da ima necega.
(eto na primer spomenici rokiju i brus li-ju)
junaci iz kosovskog ciklusa su postojali. nije to bilo tako davno da bi se svi izmislili (a skoro svi su kanda izmisljeni). jedino sto to tesko da mozemo da dokazemo.
_________________
http://www.jeriningrad.org.rs
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
lord.trax
Nocni Strazar
Nocni Strazar


Pridružio: 29 Jan 2007
Poruke: 5091
Lokacija: Ulmefeld

PorukaPoslao: Èet Jul 26, 2007 7:47 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

E, ovako... Ucio sam francuski, ali ne znam da beknem, a kamoli da pishem. Ovo je napisano na francuskoj wikipedii o Milosu Obilicu, a ja vam se kunem da nemam nikakve veze sa tim!!!!


Miloš Obiliæ
Un article de Wikipédia, l'encyclopédie libre.
Aller à : Navigation, Rechercher
Miloš Obiliæ
Miloš Obiliæ

MiloÅ¡ Obiliæ, né à Bresno Polje, il est le veritable fondateur de l'Ordre du Dragon de Saint Georges dédié à la lutte contre l'empire Ottoman.

Pendant la bataille du Kosovo en 1389, il est passé au travers des gardes turques, pour arriver jusqu’à la tente du sultan Murad Ier où il le tua. Ce meurtre et ce sacrifice sont entrés dans l’histoire et également dans les poèmes du peuple serbe.
_________________
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
Jerinenstadt
feldmarshal
feldmarshal


Pridružio: 28 Feb 2007
Poruke: 5607
Lokacija: Holy serbian empire

PorukaPoslao: Pet Jul 27, 2007 6:36 am    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Ja imam saznanje da su Cezar, Napoleon, Hajnrih Himler, Bizmark i naravno Pizaro rodjeni u Grabovcu. Tacno se znaju mesta rodjenja i ona formiraju pentagram. E tu ja nastupam da plasiram novu teoriju zavere i uzmem neku paricu....naravno Wink
_________________
http://jeriningrad.org.rs/
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Prikaži poruke iz poslednjih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku    Trstenik forum -> Problemi i Predlozi Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeci
Strana 3 od 5

 
Skoèi na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group