Trstenik forum Trstenik
Trstenik Srbija
 
 FAQ - Èesto Postavljana PitanjaFAQ - Èesto Postavljana Pitanja   TražiTraži   Lista èlanovaLista èlanova   Korisnièke grupeKorisnièke grupe   Registruj seRegistruj se 
 ProfilProfil   Proveri privatne porukeProveri privatne poruke   PristupiPristupi 

Dijete i Nutricionizam
Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeci
 
Napiši novu temu   Odgovori na poruku    Trstenik forum -> Život
Pogledaj prethodnu temu :: Pogledaj sledeæu temu  
Autor Poruka
skiner_x
Ratnik Svetla
Ratnik Svetla


Pridružio: 20 Sep 2006
Poruke: 1510
Lokacija: Elms Field, Serbia, EU

PorukaPoslao: Ned Mar 04, 2007 3:52 pm    Naslov: Dijete i Nutricionizam Odgovoriti sa citatom

Riješite se celulita


1) Riješite se celulita

Èula sam da peršin i selen pomažu u smanjenju celulita na nogama. Je li to istina?

Olja:

Istina je da se sjedenjem, smanjenim unosom vode i masnom hranom poveæavaju šanse za skupljanje celulitnih naslaga. Svakako poveæajte tjelesnu aktivnost, pijte oko dvije litre vode (može èaja ili soka).

Ako ste u prilici, priuštite si masažu te poveæajte unos salate, kupusa i drugih namirnica bogatih celulozom èija je kalorijska vrijednost mala. Ukoliko u obroku ima prostora za peršin i selen, te namirnice nisu naodmet, ali nema pravog razloga za forsiranje istih u cilju pobjede nad masnim celulitnim naslagama.



2) Želuèane tegobe

Svako proljeæe imam problema sa želucem. Bol je ponekad toliko neizdrživa da ne mogu normalno ni na nastavu. Probala sam si pomoæi mlijekom, èajem i sliènim, ali mi najviše pomaže kada uopæe ne jedem. Ne znam je li to presudno, ali ne pušim.

Iva

Olja:

Odlièno je što ne pušite. Svakako posjetite lijeènika i obavite potrebne pretrage. Ukoliko bude potrebno, dobit æete odgovarajuæu terapiju, što æe pomoæi u rješavanju poteškoæa. U svakom sluèaju izbjegavajte gladovanje jer ono dovodi do drugih problema.

Probajte s kašastom hranom te nikada ne konzumirajte vruæa jela ni nešto u što je dodan led. Inaèe, proljeæe i jest vrijeme kada se èešæe pojavljuju želuèane tegobe.



Olja Martiniæ
dijetetièar i nutricionist
_________________

Global Massage: Ne vredi da mi saljete privatne poruke jer ne mogu da vam odgovorim, gazda mi je zabranio tu mogucnost!
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
skiner_x
Ratnik Svetla
Ratnik Svetla


Pridružio: 20 Sep 2006
Poruke: 1510
Lokacija: Elms Field, Serbia, EU

PorukaPoslao: Ned Mar 04, 2007 3:52 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Dijeta i sladoled


1) Dijeta i sladoled

Bok!

Odluèila sam iæi na dijetu, no kako jako volim sladoled, zanima me koliko ga dnevno, tj. tjedno mogu pojesti. Postoji li vrsta sladoleda koja neæe utjecati na tjelesnu masu ili sve ipak debljaju?

Unaprijed hvala

Olja:

Sladoled je kalorièan, a posebno ukoliko su mu dodani èokolada, suho voæe, karamela, sirup i slièno. Možemo èak zakljuèiti da što je ljepši, to je nepovoljniji za dijetu. Ipak, ne treba ga unaprijed iskljuèiti iz prehrane s obzirom da toliko uživate u njemu.

Odredite si dan u tjednu kada možete pojesti nekoliko kugli omiljenog sladoleda, ali pri tome vodite raèuna o kolièini! Ne smijemo, naime, zaboraviti da je sladoled ujedno izvrstan izvor kalcija, proteina i ugljikohidrata…



2) Integralni ili lažni kruh

Kako æu znati da su kruh ili pecivo integralni, odnosno da mi u trgovini ne prodaju nešto drugo?

Hvala!

Olja:


Proizvoðaèi, a i distributeri uvijek naglašavaju da je baš njihov proizvod pravi i najbolji. Integralno pecivo je proizvod koji se priprema od cjelovitog zrna jedne ili više vrsta žitarica, a prva smjernica za njegovo prepoznavanje je tamnija boja proizvoda, no sve èešæe se javlja sumnja da se proizvodi tako da se bijelom brašnu doda 'boja'.

Dakle, najsigurnija je opcija birati proizvode renomiranih proizvoðaèa, odnosne one koji na sebi imaju deklaraciju. Možete pokušati i sami pripremiti kruh i pecivo od integralnog brašna te dobro zapamtiti okus i miris pa samostalno krenuti u potragu. Svakako nam javite svoja iskustva.



Olja Martiniæ
dijetetièar i nutricionist
_________________

Global Massage: Ne vredi da mi saljete privatne poruke jer ne mogu da vam odgovorim, gazda mi je zabranio tu mogucnost!
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
skiner_x
Ratnik Svetla
Ratnik Svetla


Pridružio: 20 Sep 2006
Poruke: 1510
Lokacija: Elms Field, Serbia, EU

PorukaPoslao: Ned Mar 04, 2007 3:52 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Bezmasne dijete Å¡tete organizmu

Dijete sa izuzetno niskim sadržajem masti djeluju na pad razine tzv. lošeg kolesterola, ali i na pad tzv. dobrog kolesterola. Ogranièavanje unosa masti èesto vodi mnogo veæem unosu ugljikohidrata, što može imati štetne posljedice, a podložnost srèanim oboljenjima se ne smanjuje


Tijekom nedavnih eksperimenata, dr. Gerald M. Reaven sa Sveuèilišta Standford je zdrave žene u menopauzi stavio na režim prehrane s ogranièenim unosom masti i visokim sadržajem ugljikohidrata.

Laboratorijski rezultati su pokazali da je razina triglicerida rasla, a da je razina tzv. dobrog kolesterola padala, èime su drastièno poveæane šanse za srèana oboljenja.

Prehrana s povišenim unosom ugljikohidrata je povisila i šeæer u krvi, kao i razinu inzulina, što takoðer doprinosi riziku. Studija je pokazala, zakljuèuje dr. Reaven, da je preporuèivano rješenje – drastièno ogranièenje unosa masti uz poveæan unos ugljikohidrata – loša zamisao.

Isto se dogodilo u eksperimentima u kojima su sudjelovali muškarci, a koje je proveo Robert H. Nop sa Sveuèilišta u Washingtonu. Drastièno ogranièenje unosa masti nije doprinijelo reguliranju nivoa kolesterola, krvnog pritiska, šeæera i inzulina u krvi. Ogranièenje unosa masti na 18 posto je èak uzrokovalo pad razine dobrog kolesterola, a porast štetnih triglicerida.

Frank Sacks, znanstvenik s Harvarda, objašnjava da drastièno smanjenje unosa masti ima za posljedicu smanjenje ukupnog kolesterola. Ali, to nema smisla jer æe se u istom postotku smanjiti i razina dobrog kolesterola, pa odnos izmeðu ukupnog i dobrog kolesterola ostaje nepromijenjen. Upravo je taj odnos presudan za srèana oboljenja.



RTS
_________________

Global Massage: Ne vredi da mi saljete privatne poruke jer ne mogu da vam odgovorim, gazda mi je zabranio tu mogucnost!
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
skiner_x
Ratnik Svetla
Ratnik Svetla


Pridružio: 20 Sep 2006
Poruke: 1510
Lokacija: Elms Field, Serbia, EU

PorukaPoslao: Ned Mar 04, 2007 3:53 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Što jesti i mršavjeti, a izbjeæi prehladu

Nekoliko je razlièitih vitamina i namirnica èijom upotrebom možete ojaèati svoj imunološki sustav i izbjeæi prehlade. Tako odreðene namirnice mogu biti vašim oružjem, uz njih æete se hraniti zdravo i lako držati dijetu

Dan obavezno zapoènite doruèkom

Vaša dijeta prvi je korak obrane od viroza i prehlada. Jedini uvjet za uspjeh je pravilan izbor i priprema namirnica. Zdrava dijeta bogata voæem, povræem, niskokaloriènim mesom i vlaknima pravilo je koje morate poštivati.

Voda je kljuèni element koji iz više razloga ne smijete izostaviti. Osim što olakšava proces mršavljenja, ispijanje veæih kolièina tekuæina, posebice vode, vašem æe organizmu dati sve potrebno da ostane zdrav. Zato, imajte vodu pri ruci, a prehrani obavezno pridodajte i ove zdrave namirnice.

Jogurt

Istraživanja pokazuju da jedna šalica jogurta na dan održava probavni trakt zdravim, što vodi prema još jednom obliku obrane od prehlada.

Novija istraživanja pokazuju da svakodnevno voðenje dnevnika prehrane pomaže u održavanju tjelesne težine ili, pak, gubljenju nekoliko kilograma. Nastojte da jogurt koji pijete sadrži aktivne kulture kojima æete probavni trakt održavati zdravim.

Preporuèa se jedna šalica jogurta s nižim postotkom masti i obièno sadrži oko 112 kalorija. Ako uz nju pojedete i voæku, u organizam æete unijeti oko 122 kalorije.

Müsli

Müsli su najbolji izbor za doruèak. Šalica istih sa sušenim voæem, lješnjacima u i žitaricama odlièan je kalorijski poèetak dana.



Imajte na umu, uz zdravu prehranu vježba je neizostavna

Obrok žitnih pahuljica sadrži više hranjivih tvari nego kuhani obrok, osobito cinka i selena koji æe osnažiti vaš imunološki sustav.

Preporuèa se 2/3 šalice, u kojoj ima oko 180 kalorija.

Naranèe

Naranèe su, veæ se jako dobro zna, visoko na popisu zdravih namirnica, a najviše zbog visokog udjela vitamina C koji je najbolja obrana od prehlada.

Samo jedan naranèa na dan osigurava vam unošenje potrebne doze vitamina C. Treba napomenuti da sokovi od naranèe nisu adekvatna zamjena jednoj naranèi jer sadrže sladila i konzervanse.



Jedna nranèa na dan osigurava potrebnu dnevnu dozu vitamina C

Naranèe, kojih zimi ima na pretek, bogate su flavonoidima (ljekovite fito kemikalije) koji imaju jak antioksidantski uèinak.

Preporuèa se jedna naranèa na dan, a sadrži oko 60 kalorija.

Èešnjak

Kod pripreme ruèka i veèere, posegnite za mnogo èešnjaka. On je bogat alicinom, antibiotikom koji je odlièan u prevenciji prehlada i viroza.

Nije važno hoæete li ga dinastati ili ga posipati po peèenoj ribi, važno je da se èešnjak naðe na vašem stolu.

Preporuèa se tri èešnja èešnjaka dnevno, od kojih svaki ima po tri kalorije.



I. Bobanac
_________________

Global Massage: Ne vredi da mi saljete privatne poruke jer ne mogu da vam odgovorim, gazda mi je zabranio tu mogucnost!
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
skiner_x
Ratnik Svetla
Ratnik Svetla


Pridružio: 20 Sep 2006
Poruke: 1510
Lokacija: Elms Field, Serbia, EU

PorukaPoslao: Ned Mar 04, 2007 3:53 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Dijeta na bodove


1) Dijeta na bodove

Poštovana,
užasno sam se udebljala. Prijatelj mi je predložio dijetu na bodove jer je tako izgubio osam kilograma. Što mislite o takvoj dijeti?
Iva

Olja:

Dijeta na bodove stara je desetke godina i oèito ima pobornike i danas, što pokazuje da nije neugodna, iskljuèiva i opasna. Po dijeti na bodove (weight watchers), konzumiraju se sve namirnice prema dnevno dozvoljenom broju bodova.

Sastav namirnica je model dodjele bodova èiji zbroj tijekom dana znaèi da æete držati odgovarajuæi kalorijskih unosa. Predviða se gubitak mase od nekoliko kilograma tijekom mjeseca. Ovom dijetom se predviða i zadržavanje postignute mase.

2)Za mame

Do koje godine dijete može jesti kašice poput Èokolina?
mama

Olja:

Dijete treba naviknuti na krutu hranu, ali èak i školarci povremeno jedu mlijeko i pahuljice. Ukoliko dijete nema poteškoæa s masom, bez straha može uživati u tipu obroka koji navodite. Godine nisu važne. Kao sportski nutricionist, vrlo èesto takav obrok predlažem vrhunskim sportašima.

Naravno, nije dobro da se kašicama zamijeni ruèak, ali kao doruèak djeci koja su lijena ujutro gutati, savršena je opcija.

Prijašnja pitanja i odgovori - Želja za slatkišima



Olja Martiniæ
dijetetièar i nutricionist
_________________

Global Massage: Ne vredi da mi saljete privatne poruke jer ne mogu da vam odgovorim, gazda mi je zabranio tu mogucnost!
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
skiner_x
Ratnik Svetla
Ratnik Svetla


Pridružio: 20 Sep 2006
Poruke: 1510
Lokacija: Elms Field, Serbia, EU

PorukaPoslao: Ned Mar 04, 2007 3:54 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

KUPUS DIJETA

Skuhati juhu od:
5 velikih glavica luka
2 zelene paprike
1 ili 2 konzerve cijelog paradajza
1 svezanj celera
1 velika glavica kupusa
1 pak Mckenzie's smjese za supu(socivice-(lece), zito, jecam i suvi grasak).
Posoliti, pobiberiti, staviti persin i po zelji moze i ljute papricice,
Zaliti vodom da pokrije i kuhati dok povrce ne omeksa.
Ova supa se moze jesti kad god osjecas glad, i koliko god hoces.
STO VISE JEDES VISE CES DA SMRSAS. Uz ovu supu mozes jos da jedes sljedece:
PRVI DAN:Svo voce osim banana. Lubenice i dinje imaju najmanje kalorija
od ostalog voca.Jedi samo supu i voce. Za pice moze nezasladjen
caj, nezasladjenu crnu kafu, vodu
DRUGI DAN: Svo povrce. Jedi koliko hoces da nisi gladan.Pokusaj da jedes
lisnato povrce, a izbjegavaj buraniju, grasak,kukuruz
itd. Za veceru nagradi sebe sa jednim velikim pecenim krumpirom na maslacu. NE JEDI VOCE.
Ne zaboravi da jedes i supu.Minimum jednom dnevno
TRECI DAN: Jedi supu, voce i povrce koliko hoces.NEMOJ DA JEDES PECENI KRUMPIR.
Ako si se pridrzavao uputa, i nisi varao za ovih tri dana vidjet ces da si izgubio 2-3 kilograma.
CETVRTI DAN: Pojedi do 3 banane u toku dana, supu, i pij nemasno mljeko koliko hoces.Banane imaju puno kalorija i ugljikohidrata, a takodje i mljeko, i ovaj dan tvoje tjelo ce trebati kali i ugljikohidrate. NEZABORAVI DA JEDES I SUPU
PETI DAN: Govedina i paradajz. Mozes da pojedes 300-600 grama govedine i da pojedes do 6 paradajza. Pokusaj da pijes 6-8 casa vode, da isperes mokracnu kiselinu iz tvog tjela. NE ZABORAVI DA JEDES BAR JEDNOM I SUPU.
SESTI DAN: Govedina i povrce. Mozes da jedes koliko hoces govedine i povrca.Naravno NEZABORAVI I SUPU
SEDMI DAN: Smedju rizu i povrce. Pij nezasladjen vocni sok. Mozes da jedes koliko hoces rize i povrca. Obavezno JEDI I SUPU.

Na kraju sedmog dana, ako si se pridrzavao uputa izgubit ces 4.5-7.5 kilograma. Ako si izgubio vise od 7 kilograma, pauziraj sa dijetom dva dana prije nego pocnes ponovo ispocetka.
Ova sedmodnevna dijeta moze se koristiti onoliko dugo koliko hoces.Cinjenica
je ako se pridrzavas dijete, ocistit ces svoje tjelo od necistoca, i osjecat ces se kao nikad prije.
Poslje samo sedam dana, ne samo sto ces izgubiti kilazu, vec ces biti i pun energije.
_________________

Global Massage: Ne vredi da mi saljete privatne poruke jer ne mogu da vam odgovorim, gazda mi je zabranio tu mogucnost!
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
skiner_x
Ratnik Svetla
Ratnik Svetla


Pridružio: 20 Sep 2006
Poruke: 1510
Lokacija: Elms Field, Serbia, EU

PorukaPoslao: Ned Mar 04, 2007 3:54 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Dijeta No3

Ova dijeta brzo sagorijeva masnocu, i tajna je u tome da ce vise da sagori kalorija,nego sto ces da unese. Ova dijeta NE DOZVOLJAVA da pijes ALKOHOLA. Moras da prestanes sa dijetom najmanje 24 sata prije nego pocnes da pijes alkohol. Posto svako ima drugaciji probavni sistem, ova dijeta nece imati na svakoga isti efekat.Poslje treceg dana vidjet ces da imas vise energije.
DEFINITIVNO ZABRANJENO: Kruh, alkohol, pica na bazi uglikohidrata( ukljucuje se i dijet sokovi)
1.DAN
D:kava bez secera
R:2 kuhana jaja, spinat (malo dosloljen)
V:1 veliki stek (3 mala bifteka na zaru)
zelena salata i sirovi celer
2.DAN
D:crna kava bez secera sa 1 pecivom
R:1 veliki stek, zelena salata i voce
prema izboru
V:Kuhana sunka
3.DAN
D:crna kava bez secera i pecivo
R:2 kuhana jaja, salata, paradajz
V:kuhana sunka, zelena salata(s malo limuna)
4.DAN
D:crna kava bez secera i pecivo
R:1 kuhano jaje, sirova mrkva, svicarski sir
V:voce i prirodni jogurt
5.DAN
D:mrkva s limunom i crna kava
R:kuhana riba i paradajz
V:1 stek na zaru, zelena salat
6.DAN
D:crna kava i pecivo
R:pile na zaru
V:2 kuhana jaja i mrkva(svjeza)
7.DAN
D:caj s limunom
R:stek na zaru, voce prema izboru
V:prema izboru, sto god zelite
Od 8. dana dijeta ponovo pocinje i traje jos
jedan tjedan. Nakon toga dozvoljeno je jesti
normalno.
Za ovu dijetu tvrde da u dva tjedna "skida" devet kilograma, ako je se striktno drzite. Alkohol je strogo zabranjen, kava se pije bez secera a salata se zacinja limunom. Ako nisu navedene kolicine moze se jesti koliko se zeli. Dijeta dovodi do promjena u izmjeni tvari u organizmu sto bi trabalo jamciti da se u sljedece tri godine nece, jedete li normalno, nakupiti novi kilogrami.
_________________

Global Massage: Ne vredi da mi saljete privatne poruke jer ne mogu da vam odgovorim, gazda mi je zabranio tu mogucnost!
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
skiner_x
Ratnik Svetla
Ratnik Svetla


Pridružio: 20 Sep 2006
Poruke: 1510
Lokacija: Elms Field, Serbia, EU

PorukaPoslao: Ned Mar 04, 2007 3:54 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Dijeta No4

DIJETA SA SUHIM SLJIVAMA
Za dorucak pojesti 6 suhih sljiva Za marendu (oko 10 sati) pojesti jednu jabuku Za rucak pojesti jedno tvrdo kuhano jaje i jednu hrenovku Za uzinu (oko 4 sata) pojesti opet jedno jaje i jednu hrenovku Za veceru popiti jedan jogurt (250 ml) Sa ovom dijetom se mrsavi 1 kg dnevno.
Ovu dijetu sam drzala poslje prve trudnoce. Smrsala sam oko 18 kg za 3 mjeseca.
Necu da ulazim u to koliko je zdrava ova dijeta, ali da radi posao to mogu da garantiram. Ja licno je nisam drzala nikad vise od 5 dana, i onda sam znala da pauziram od 3-7 dana. Za vrijeme dok sam pauzirala dobila bi nazad oko 2 kila. Tekucinu nisam pila osim sto sam pila crnu kafu, ali nisam imala ni potrebu za tekucinom. Vjezbe sam radila svakodnevno po otprilike 15-tak minuta.
_________________

Global Massage: Ne vredi da mi saljete privatne poruke jer ne mogu da vam odgovorim, gazda mi je zabranio tu mogucnost!
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
skiner_x
Ratnik Svetla
Ratnik Svetla


Pridružio: 20 Sep 2006
Poruke: 1510
Lokacija: Elms Field, Serbia, EU

PorukaPoslao: Ned Mar 04, 2007 3:54 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Medicinska dijeta

1.Povrce ( zivo ili bareno bez ulja sargarepa,kupus,paradajz... )
2.Bareno meso ( virsle ili junetina)
3.Baren krompir
4.Jogurt
5.Barena jaja ( do 9 kom.)
6.Voce ( jedna vrsta)
7.Supa iz kesice
8.Bareno meso
9.Kuvani pirinac
10.Voce ( mesano )
11.Baren krompir + jogurt

Svako nadeveno jelo pod brojem se jede po ceo dan.
Jesti do 18 :00 h, posle NE! Voda, kafa i caj koliko mozete. Sokovi NE!
Dobro je drzati ovu dijetu 3 puta za redom
_________________

Global Massage: Ne vredi da mi saljete privatne poruke jer ne mogu da vam odgovorim, gazda mi je zabranio tu mogucnost!
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
skiner_x
Ratnik Svetla
Ratnik Svetla


Pridružio: 20 Sep 2006
Poruke: 1510
Lokacija: Elms Field, Serbia, EU

PorukaPoslao: Ned Mar 04, 2007 3:55 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Dijeta No 5
1. doruCak: 1 caša soka od grodja
tanjir zobenih pahuljica u mleku
1 kašika (kafena) meda
rucak i vecera: isto kao i dorucak

u toku dana piti mnogo vode i 1l soka od grožða
(belog ili crnog)

2. dorucak: tanjir kuhanog groždja (belog ili crnog)
tanjir riže kuhane na samoj vodi sa malo soli
1 mali jogurt (nemasni)
1 kašika (kafena) meda
rucak i vecera: isto kao i doruèak

u toku dana piti mnogo vode bez sokova

3. dorucak: tanjir supe (iz kesice)
1 grozd (belog ili crnog grožða)
1 pecivo (malo)
rucak: tanjir supe (iz kesice)
1 grozd (belog ili crnog grožða)
50gr. nemasne Å¡unke
1 pecivo
vecera: tanjir supe (iz kesice)
1 grozd (belog ili crnog grožða)
50gr. sira (dimljenog)
1 pecivo

za 3 dana smršavicete 2kg!!!
_________________

Global Massage: Ne vredi da mi saljete privatne poruke jer ne mogu da vam odgovorim, gazda mi je zabranio tu mogucnost!
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
skiner_x
Ratnik Svetla
Ratnik Svetla


Pridružio: 20 Sep 2006
Poruke: 1510
Lokacija: Elms Field, Serbia, EU

PorukaPoslao: Ned Mar 04, 2007 3:55 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Dijeta No 6 - Ana

Ova dijeta potice iz Amerike i vrlo je efektivna. Ja sam za 7 nedelja
skinula 15 kg i vrlo sam zadovoljna. Nikad do sada nisam nasla dijetu koja
je toliko efektivna kao ova. Probajte ! Necete se razocarati, ja vam
obecajem .

Ova dijeta se sastoji u tome da iskljucimo unos ugljikohidrata u nas
organizam, kako bi pomogli organizmu da se ocisti od naslage sala, tj. da se
pocnu topiti nase masne naslage sala. Nemojte se prepasti - sto je
najvaznije sa ovom dijetom necete biti gladni, nemorate jesti samo tri puta
na dan, netrebate hranu vagati i posebno spremati obroke.

KAKO DJELUJE : Sa potpunim iskljucivanjem unosenja ugljikohidrata u nas
organizam, nase vlastite naslage sala jednostavno se pocinju topiti.

Sa dijetom poceti u ponedeljak. Sa prvih 6 dana gubite 5 kg, svaki slijedeci
dan laksi ste za jedan kilogram. Svako jutro 1 kg manje. Za 24 dana mozete
izkubiti do 20 kg 100 %.

ALI OPREZ - AKO SAMO JEDAN DAN SAMO JEDNOM POJEDETE KOMADIC KRUHA VELICINE
NIKTA ILI BILO KAKVU SITNICU KOJA SADRZI UGLJIKOHIDRAT - ( od one hrane koja
je navedena da se nesmije jesti ) PREKIDA SE TOPLJENJE VASIH MASNIH NASLAGA.
TO ZNACI DA JE ORGANIZAM OD TOGA KOMADICA HRANE IZVUKAO UGLJIKOHIDRAT I
AUTOMATSKI BLOKIRAO TOPLJENJE SALA.

SVA OSTALA HRANA KOJA OVDJE NIJE NAPISANA SE NESMIJE JESTI !

HRANA KOJU SMIJEM JESTI :
SVE VRSTE MESA : junetina, piletina, teletina, svinjetina, jagnjetina,
guska, patka, puretina, sve vrste jetrica, divljac. Na sve nacine OSIM
POHANOG. Znaci, sme se jesti kuhano, peceno, rostilj, suseno meso, kobasice,
sve vrste narezaka, OSIM HRENOVKI.

SVE VRSTE RIBA : morske ribe, slatkovodne ribe i sve vrste ribljih konzervi.

SVE VRSTE SALATA : svijeza zelena, paprike svijeze ili pecene, paradajz,
krastavci, svijezi ili kiseli kupus, cikla, salata od morskih plodova,
salata od luka, zeleni i crveni radic, spinat svijezi na salatu, sve salate
zaciniti uljem, octom, soli, paprom, ajvar - kako zelite i mozete jesti jaja
na sve nacine.

SVE VRSTE POVRCA : karfiol, blitva, spinat, poriluk, kelj, kupus kiseli ili
slatki, sparoge, bljusti, articok, patlidzan, korabica, mrkva, persun,
celer, kisela repa, prokulica

MOZETE PITI : mineralnu vodu, tonik, voda, crna kafa i sve vrste cajeva bez
secera.
OBAVEZNO DA UZMETE NATREN ILI SAHARIN, pola litre bijelog vina ili litra
gemista dozvoljena samo nakon sestog dana od pocetka dijete, limunada i
limun je dozvoljen.

BIT DIJETE JE : npr. skuhate povrce koje najvise volite, stavite u to meso
koje najvise volite, sve zacine ( sol, pepar, vegeta, beli luk i ostalo
sitno povrce, malo ulja ) i skuhate malo vecu kolicinu za cijeli dan. Kad
ste gladni mozete jesti gotovo stalno, tj. sve dok se ne osecate siti. Tako
kreirate obrok za svaki dan od hrane koja je navedena da se smije jesti.

NESMIJE SE JESTI HRANA KOJA SADRZI UGLJIKOHIDRAT !

ZABRANJENO :
- kruh, krumpir, brasno, riza, leca, grah, grasak, mrvice - prezli, pohano
meso, tjestenina, kikiriki, mandule, ljesnjak, hrenovke. Nema zaprske ni na
jedno jelo.
NITI JEDNA VRSTA MLIJECNIH PROIZVODA - mlijeko, maslac, kiselo ili slatko
vrhnje, jogurt, kefir, razni mlijecni i vocni pudinzi, margarin, slag, niti
jedna vrsta kolaca, slastica, secer, cokolada, razne grickalice slatke ili
slane, sladoled. Niti jednu vrstu sireva i niti jednu vrstu voca. NISTA STO
SE ZOVE VOCE.

VAZNO !
Da bi nadoknadili potrebu za gore navedenom hranom, potrebno je da OBAVEZNO
uzimate vitamine, i to odmah sa pocetnim danom dijete.

VITAMIN C
VITAMIN D
CALCIUM, MAGNEZIUM, ZINC

Ovu dijetu mozete drzati onoliko dana koliko kilograma zelite izgubiti. Kad
postignete zeljenu tezinu treba vam 2 godine da opet pocnete dobivati na
kilazi.
Zar nije to sjajno !

ZNACI : Nije opasna po zdravlje i sve dok se drzite datih uputa, vec korisna
za zdravlje da se organizam ocisti naslaga sala.

Zelim vam uspeh i nemojte razocarati sami sebe. Najteze je prvih 6 dana. Ako
izdrzite, dalje je sve lagano, jer se zeludac svakim danom stisce i potreba
za hranom je sve manja i manja.

SRECNO !
_________________

Global Massage: Ne vredi da mi saljete privatne poruke jer ne mogu da vam odgovorim, gazda mi je zabranio tu mogucnost!
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
skiner_x
Ratnik Svetla
Ratnik Svetla


Pridružio: 20 Sep 2006
Poruke: 1510
Lokacija: Elms Field, Serbia, EU

PorukaPoslao: Ned Mar 04, 2007 3:55 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Dijeta No 7 - Daliborka

Ova dijeta potice iz Amerike i vrlo je efektivna. Ja sam za 7 nedelja skinula 15 kg i vrlo sam zadovoljna. Nikad do sada nisam nasla dijetu koja je toliko efektivna kao ova. Probajte ! Necete se razocarati, ja vam obecajem .

Ova dijeta se sastoji u tome da iskljucimo unos ugljikohidrata u nas organizam, kako bi pomogli organizmu da se ocisti od naslage sala, tj. da se pocnu topiti nase masne naslage sala. Nemojte se prepasti - sto je najvaznije sa ovom dijetom necete biti gladni, nemorate jesti samo tri puta na dan, netrebate hranu vagati i posebno spremati obroke.

KAKO DJELUJE : Sa potpunim iskljucivanjem unosenja ugljikohidrata u nas organizam, nase vlastite naslage sala jednostavno se pocinju topiti.

Sa dijetom poceti u ponedeljak. Sa prvih 6 dana gubite 5 kg, svaki slijedeci dan laksi ste za jedan kilogram. Svako jutro 1 kg manje. Za 24 dana mozete izkubiti do 20 kg 100 %.

ALI OPREZ - AKO SAMO JEDAN DAN SAMO JEDNOM POJEDETE KOMADIC KRUHA VELICINE NIKTA ILI BILO KAKVU SITNICU KOJA SADRZI UGLJIKOHIDRAT - ( od one hrane koja je navedena da se nesmije jesti ) PREKIDA SE TOPLJENJE VASIH MASNIH NASLAGA. TO ZNACI DA JE ORGANIZAM OD TOGA KOMADICA HRANE IZVUKAO UGLJIKOHIDRAT I AUTOMATSKI BLOKIRAO TOPLJENJE SALA.

SVA OSTALA HRANA KOJA OVDJE NIJE NAPISANA SE NESMIJE JESTI !

HRANA KOJU SMIJEM JESTI :
SVE VRSTE MESA : junetina, piletina, teletina, svinjetina, jagnjetina, guska, patka, puretina, sve vrste jetrica, divljac. Na sve nacine OSIM POHANOG. Znaci, sme se jesti kuhano, peceno, rostilj, suseno meso, kobasice, sve vrste narezaka, OSIM HRENOVKI.

SVE VRSTE RIBA : morske ribe, slatkovodne ribe i sve vrste ribljih konzervi.

SVE VRSTE SALATA : svijeza zelena, paprike svijeze ili pecene, paradajz, krastavci, svijezi ili kiseli kupus, cikla, salata od morskih plodova, salata od luka, zeleni i crveni radic, spinat svijezi na salatu, sve salate zaciniti uljem, octom, soli, paprom, ajvar - kako zelite i mozete jesti jaja na sve nacine.

SVE VRSTE POVRCA : karfiol, blitva, spinat, poriluk, kelj, kupus kiseli ili slatki, sparoge, bljusti, articok, patlidzan, korabica, mrkva, persun, celer, kisela repa, prokulica

MOZETE PITI : mineralnu vodu, tonik, voda, crna kafa i sve vrste cajeva bez secera.
OBAVEZNO DA UZMETE NATREN ILI SAHARIN, pola litre bijelog vina ili litra gemista dozvoljena samo nakon sestog dana od pocetka dijete, limunada i limun je dozvoljen.

BIT DIJETE JE : npr. skuhate povrce koje najvise volite, stavite u to meso koje najvise volite, sve zacine ( sol, pepar, vegeta, beli luk i ostalo sitno povrce, malo ulja ) i skuhate malo vecu kolicinu za cijeli dan. Kad ste gladni mozete jesti gotovo stalno, tj. sve dok se ne osecate siti. Tako kreirate obrok za svaki dan od hrane koja je navedena da se smije jesti.

NESMIJE SE JESTI HRANA KOJA SADRZI UGLJIKOHIDRAT !

ZABRANJENO :
- kruh, krumpir, brasno, riza, leca, grah, grasak, mrvice - prezli, pohano meso, tjestenina, kikiriki, mandule, ljesnjak, hrenovke. Nema zaprske ni na jedno jelo.
NITI JEDNA VRSTA MLIJECNIH PROIZVODA - mlijeko, maslac, kiselo ili slatko vrhnje, jogurt, kefir, razni mlijecni i vocni pudinzi, margarin, slag, niti jedna vrsta kolaca, slastica, secer, cokolada, razne grickalice slatke ili slane, sladoled. Niti jednu vrstu sireva i niti jednu vrstu voca. NISTA STO SE ZOVE VOCE.

VAZNO !
Da bi nadoknadili potrebu za gore navedenom hranom, potrebno je da OBAVEZNO uzimate vitamine, i to odmah sa pocetnim danom dijete.

VITAMIN C
VITAMIN D
CALCIUM, MAGNEZIUM, ZINC

Ovu dijetu mozete drzati onoliko dana koliko kilograma zelite izgubiti. Kad postignete zeljenu tezinu treba vam 2 godine da opet pocnete dobivati na kilazi.
Zar nije to sjajno !

ZNACI : Nije opasna po zdravlje i sve dok se drzite datih uputa, vec korisna za zdravlje da se organizam ocisti naslaga sala.

Zelim vam uspeh i nemojte razocarati sami sebe. Najteze je prvih 6 dana. Ako izdrzite, dalje je sve lagano, jer se zeludac svakim danom stisce i potreba za hranom je sve manja i manja.
_________________

Global Massage: Ne vredi da mi saljete privatne poruke jer ne mogu da vam odgovorim, gazda mi je zabranio tu mogucnost!
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
skiner_x
Ratnik Svetla
Ratnik Svetla


Pridružio: 20 Sep 2006
Poruke: 1510
Lokacija: Elms Field, Serbia, EU

PorukaPoslao: Ned Mar 04, 2007 3:56 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

GRISINI DIJETA
(za 7 dana oko 3 kilograma)
U ovoj dijeti doruèak i užina su uvek isti:

Kafa ili èaj sa mlekom,
30 grama grisina.

PRVI DAN
doruèak
ruèak:
150 g mesa ili ribe,
100 g zelene salate sa sokom od limuna,
150 g sezonskog voæa.

užina
veèera:
150 g mesa ili ribe,
100 g zelene salate sa sokom od limuna,
150 g sezonskog voæa.

DRUGI DAN
doruèak
ruèak:
2 jaja,
150 g kajsija (ili 1 manja banana)
užina
veèera:
150 gr sira ili kiselog mleka,
2 paradajza (ili veæi krastavac),
30 g grisina,
jabuka

TREÆI DAN

doruèak
ruèak:
150 g mesa na žaru,
200 g spanaæa,
Å¡aka kuvanog kukuruza,
30 g grisina,
jabuka
užina
veèera:
Å¡olja mleka,
60 g grisina

ÈETVRTI DAN
doruèak
ruèak:
200 g mesa,
100 g zelene salate sa limunovim sokom

užina
veèera:
200 g mesa,
100 g zelene salate sa limunovim sokom


PETI DAN
doruèak
ruèak:
200g ribe sa kašièicom putera,
60 g grisina,
250 g kajsija
užina
veèera:
120 g tunjevine,
30 g grisina

Å ESTI DAN
doruèak
ruèak:
200 g posnog mesa,
150 g zelene salate,
30 g grisina,
250 g jagoda
užina
veèera:
150 g sira,
2 paradajza,
60 g grisina,
250 g voæa

SEDMI DAN
doruèak

ruèak:
Å¡olja kuvane testenine,
250 g jagoda (ili drugo sezonsko voæe)
užina
veèera:
pola pileta na žaru,
1 kuvani ili peèeni krompir sa kašikom margarina,
jabuka.

Meso je uvek posno, kuvano ili peèeno na roštilju.
_________________

Global Massage: Ne vredi da mi saljete privatne poruke jer ne mogu da vam odgovorim, gazda mi je zabranio tu mogucnost!
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
skiner_x
Ratnik Svetla
Ratnik Svetla


Pridružio: 20 Sep 2006
Poruke: 1510
Lokacija: Elms Field, Serbia, EU

PorukaPoslao: Ned Mar 04, 2007 3:56 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

PRAVILNA ISHRANA

Bitno je znati koja hrana doprinosi stvaranju celulita i koja pomaže njegovom suzbijanju. Hrana je danas u tolikoj meri preradena i rafinisana, da je izgubila sve bitne sastojke. Prilikom kupovine hrane treba voditi raèuna da se kupuju namirnice koje imaju visokovredni nutritivni sastav, koje nisu rafinisane, preraðivane ili imaju visok sadržaj masti.





Evo nekoliko korisnih saveta:
Pri kupovini mesa voditi raèuna da kupujete meso bez masnoæe. Izbegavajte masnoæu od peèenja i masne sosove.
Riba je izvrsna zamena za meso. Sadrži malo masnoæe i bogata je lako varljivim proteinima. Kao i meso, treba je kuvati ili peæi.
Jaja je najbolje pripremati tvrdo kuvana. Ukoliko se pripremaju kao kajgana koristiti biljno ulje u malim kolièinama.
Birati sveže kravlje sireve sa malim procentom masti.
Povræe kupovati u svežem stanju i èuvati na hladnom i tamnom mestu, da bi se saèuvali vitamini. Najbolje ga je kuvati u malo vode koju treba upotrebiti za nalivanje drugih jela. Povræe kuvano na pari zadržava sve hranljive sastojke.
Povræe koje se koristi za salatu ne potapati, veæ oprati pod mlazom hladne vode. Salate zaèiniti biljnim uljem i vinskim siræetom ili limunovim sokom.
Sveže voæe je idealan dezert. Da bi saèuvalo hranljive sastojke èuva se u frižideru ili na hladnom i tamnom mestu. Voænu salatu najbolje je zasladiti mede.
Sokovi od povræa su bogat izvor minerala, vitamina i drugih važnih hranljivih sastojaka. Jedna caÅ¡a soka može zameniti i do ½ kg povræa. Predlažemo sokove od celera, Å¡argarepe, paradajza ili zelene salate.

ANTICELULIT DIJETA
Napomena: odaberite dijetu energetske vrednosti koja odgovara potrebama vašeg organizma, obraæajuæi pažnju na odabir namirnica i naèin njihove pripreme.
Anticelulit dijeta pomaže organizmu da se oslobodi otrovnih materija. Dakle, ne podrazumeva smanjenje kalorija, veæ kopišæenje ukusne i lako varljive hrane.

Jela kojima se daje prednost:
POVRÆE - sirovo, kuvano ili sokovi od povræa
VOÆE - sirovo ili vocni sok
SALATE - zaèinjene biljnim uljem i vinskim siræetom ili limunovim sokom
JAJA - kuvana ili pržena na ulju
JOGURT - može sa dodatkom svežeg voæa ili pahuljica
MLEKO - sa manjim procentom masnoæe
MESO i RIBA - kuvano ili peceno, bez masnoæe i kožice
VODA - najmanje 6-8 èaša dnevno
SUŠEN PIVSKI KVASAC - dve kašièice pomešane sa voænim sokom popiti 15 minuta posle jela

PRIMER DIJETE:

DORUÈAK
UŽINA
RUÈAK
UŽINA
VEÈERA
1. dan Jogut ili kiselo mleko, mladi sir, crni hleb Voæe ili voæni sok Blitva i krompir salata sa peèenom ribom, hleb Voæe ili voæni sok Kuvano povræe, meso, salata, hleb
2. dan Mleko, pahuljice Sladoled Kupus sa mesom, hleb, salata od cvekle Bela kafa Kuvano povræe, meso, salata, hleb
3. dan Sok od šargarepe, crna kifla Semenke suncokreta Karfiol, pileæe meso, salata, hleb Voæe ili voæni sok Jogurt, sir, hleb, salata
4. dan Mleko, pahuljice Krofna Supa od goveðeg mesa, šargarepa, kuvani krompir, salata, hleb Sok od povræa Hleb, margarin, džem, èaj
5. dan Mleko, margarin, džem, hleb Voæe Grašak, hleb, salata Sok od voæa ili povræa Kuvano povræe, riba, salata, hleb
6. dan Sok od voæa ili povræa, tost, sir, margarin Voæna salata Šnicle od soje, spanaæ sa krompirom, salata, hleb Voæe Pica sa povræem
7. dan Mleko sa kakaom, crna kifla, mladi sir Salata od paradajza ili sok od paradajza Džigerica, pire krompir, salata Palaèinka Kuvano povræe, meso, salata, hleb

Još nekoliko preporuka:
Nikad ne jedite brzo.
Izbegavajte napetost za vreme jela - na primer gledanje TV-a.
Jedite uvek u isto vreme, jer tako želudac najbolje funkcioniše.
Uvek uživajte u hrani, èak i kad postoje ogranièenja. Upotrebite maštu da stvorite zanimljive i ukusne jelovnike.
Izbegavajte: kobasice, slaninu, salame, grickalice, usoljeno meso, slane sireve, prženu hranu, gazirana piæa, pavlaku, viršle, konzervisane supe, jake zaèine i zaèinjena jela, mnogo kafe.

Da bi se celulit uspešnije i brže odstranio, preporuèuje se i masaža delova tela na kojima je celulit opipljiv, vežbe istezanja ili plivanje, vežbe disanja i šetnja prirodom.
_________________

Global Massage: Ne vredi da mi saljete privatne poruke jer ne mogu da vam odgovorim, gazda mi je zabranio tu mogucnost!
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
skiner_x
Ratnik Svetla
Ratnik Svetla


Pridružio: 20 Sep 2006
Poruke: 1510
Lokacija: Elms Field, Serbia, EU

PorukaPoslao: Ned Mar 04, 2007 3:56 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Predložene naèine ishrane kombinovati sa svakodnevnim vežbama. Preporuèuje se minimalno 20 minuta brzog hoda rano ujutro. Korisne su šetnje u prirodi i spavanje pored otvorenog prozora.





Kafa stvara kiselost u krvi pa je potrebno više vode da se neutrališe.
Preporuèuju se èajevi.
Èokoladu treba izbegavati.
Beli šeæer poseduje kalorije niskog kvaliteta.
So koristiti što manje jer vezuje vodu, što poveæava telesnu težinu i doprinosi stvaranju celulita.

VOÆNA DIJETA
Napomena: Ne preporuèujem bilo kakvu dijetu bez predhodne konsultacije sa doktorom.

DORUÈAK RUÈAK VEÈERA
1. dan Voæe, dvopek, kafa Voæe, kuvano jaje, èaša kiselog mleka 2 paradajza, 2 kuvana jaja, 1 krastavac, 2 dvopeka
2. dan Voæe, dvopek, kafa Voæe, kuvano jaje, èaša kiselog mleka, 2 dvopeka 125 gr. kuvane junetine, 1 paradjz, voæe, dvopek
3. dan Voæe, dvopek, kafa Voæe, èaša kiselog mleka, 2 sveža krastavca 125 gr. kuvane junetine, voæe, dvopek
4. dan Voæe, dvopek, kafa 125 gr sira, 1 paradajz, 1 dvopek 125 gr. kuvane junetine, voæe, dvopek
5. dan Voæe, dvopek, kafa 200 gr kuvane junetine, 1 paradajz, 1 dvopek 500 gr. kuvanog povræa, 1 jaje, 1 paradjz


Slobodno jedite voæe i povræe koje sadrži malu kolièinu šecera i veæi procenat vode.
Nemojte jesti: banane, šeæer, pasulj, grašak, krompir.
Posle prvog ciklusa dijetu možete ponoviti dok nedoðete do zadovaljavajuæe težine.

DIJETA VEGETARIJANA


UJUTRO
Velika caša svežeg voænog soka

DO PODNE
Samo sveže voæe

U PODNE
sveža salata ili sveže povræe
tost od integralnog brašna ili bistra supa

GLAVNI OBROK
pre obroka sok od svežeg povræa
kuvani krompir ili pirinaè ili meso
bareno povræe
salata

VEÈERA
kao ruèak, ali je važno jesti najmanje tri sata pre spavanja, koliko je potrebno da se hrana svari u organizmu.

Napomene:


Bolje je uzimati biljnu hranu sa velikim procentom vode nego piti samu vodu. Takva hrana ispira toksine i smanjuje telesnu težinu.
Izuzetno je znaèajno prvilno kombinovati hranu cime se olakšava varenje:
- Krompir i meso nikada ne uzimati zajedno.
- Sa mesom ne jesti ni: pririnaè, knedle, sir, hleb.
- Sa mesom se može jesti povræe.
- Mogu se kombinovati dve vrste mesa ali ne i meso sa jajima.
Organizam se najefikasnije èisti voæem.
Voæe nikada ne jesti sa neèim drugim niti odmah posle druge hrane - obavezno ga jesti na prazan stomak - 3-4 sata posle druge hrane.
Drugu hranu jesti 30 minuta posle voæa.
Meso jesti samo jedan put dnveno.
_________________

Global Massage: Ne vredi da mi saljete privatne poruke jer ne mogu da vam odgovorim, gazda mi je zabranio tu mogucnost!
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Prikaži poruke iz poslednjih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku    Trstenik forum -> Život Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeci
Strana 1 od 6

 
Skoèi na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group