Trstenik forum Trstenik
Trstenik Srbija
 
 FAQ - Često Postavljana PitanjaFAQ - Često Postavljana Pitanja   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Korisničke grupeKorisničke grupe   Registruj seRegistruj se 
 ProfilProfil   Proveri privatne porukeProveri privatne poruke   PristupiPristupi 

Da li su zemljom nekad vladali Dzinovi-Evolucija vs Kreacija
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeci
 
Napiši novu temu   Odgovori na poruku    Trstenik forum -> Filozofija, religija i istorija
Pogledaj prethodnu temu :: Pogledaj sledeęu temu  

Evolucija ili kreacija?
Evolucija, Bog je mrtav
33%
 33%  [ 3 ]
Kreacija, Darvin je gej
44%
 44%  [ 4 ]
Dzinovi ili Svajcarci, sve jedno...
22%
 22%  [ 2 ]
Ukupno Glasova : 9

Autor Poruka
Hanibaal
Komandant
Komandant


Pridružio: 05 Maj 2006
Poruke: 7485
Lokacija: Pejovac / Novi Sad

PorukaPoslao: Sub Nov 08, 2008 9:25 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Hehe... Posteno. Uvek zaboravim.

Dakle, nista posebno. Licno verujem u evoluciju. Ali do odredjene mere. Verujem da je evolucija navodjena. Od koga, ne pitaj me, vec sam pisao o tome na temi da li postoji Bog. Evolucija mi deluje mnogo razumljivije i realnije. Ali do odredjene mere. Jer nesto ne mozze nastati ni iz cega. Nesto/neko je morao pokrenuti tu istu evoluciju. Sto rece jedan eminentni naucnik: Ne verujem u Boga sve do spina.

Da rezimiram. Ne slazzem se ni sa jednim gledistem potpuno. Zato ti pobijam stvari koje su mi smesne, ali i potvrdjujem ono sto je tacno (ili ja barem tako smatram).

Ajd sad...
_________________
Nije vazno odakle sam, sve dok znades kuda putujem...


Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email MSN Messenger
shane91
Pripovedac
Pripovedac


Pridružio: 13 Avg 2007
Poruke: 2639
Lokacija: Gdje svoga nema i gdje brata nije

PorukaPoslao: Sub Nov 08, 2008 10:00 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Posto niko nista nije dokazao, i na ljudima ostaje samo da veruju, s`moje tacke gledista, s`verom nema kompromisa. Znaci, ili si vernik i verujes u sve sto ti vera pripoveda, ili jeretik (siroka lista ljudi razlicitog profila, i s`mog stanovistva, ti, Hani, sa takvim gledanjem, spadas ovde Wink ) ili u krajnjem slucaju ateista ! Posto ateisti ne veruju ni u sta, osim prirodnih zakona, a nadam se da takvih ovde nema, suvisno je diskutovati o njima.

Sledi da, ako si hriscanin-pravoslavac, bespogovorno verujes u ono razumevanje Biblije koje ti pruza tvoja Crkva. Ta objasnjenja ili dokaze koje pruzaju naucnici-kreacionisti, CPS i ostali, nemaju kljucnu ulogu u veri, ali je s`jedne strane itekako podspesuju. A ako si jeretik, onda o postanku Zemlje mozemo diskutovati do ujutra, i sumnjam da ce iko da promeni svoje misljenje. Problem sa jereticima je, sto bi rekao Tagore, to sto misle da ce ceo okean da se ulije u njhovo malo jezero !


U sustini, Komadante, ti si mason. Verujes u Arhitektu !
_________________
"SreƦno ti muÅ”ko, AƦime! Žensko je dobro samo ako je stoka."

Koreni
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Hanibaal
Komandant
Komandant


Pridružio: 05 Maj 2006
Poruke: 7485
Lokacija: Pejovac / Novi Sad

PorukaPoslao: Sub Nov 08, 2008 10:19 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

U sustini, sinko, ja sam paganin, sto bi nekada rekao tvoj narod, a tvoja crkva bi upotrebila jedan od onih zigosucih izraza: jeretik, sizmatik i sl.

Ne radi se samo o tem. Ti ako si hriscanin/pravoslavac/katolik/stagod ne moras da budes idiot. Sta da niko nije imao svoje misljenje vec da je slepo verovao u crkvenu dogmu? Da li bismo danas jos uvek mislili da je Zemlja ravna kao palacinka, da se Sunce i sva ostala tela u svemiru okrecu oko nje, da je okruzuje ogromni okean, da se preko duge mozze na onaj svet...

Sta je sa svim tim umnim ljudima koji su imali hrabrosti da iznesu svoje stavove? Ko ti kazze da ni danas ne zivimo u mracnom veku? Zar ni danas ne nalazimo na naturano jednoumlje?
_________________
Nije vazno odakle sam, sve dok znades kuda putujem...


Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email MSN Messenger
shane91
Pripovedac
Pripovedac


Pridružio: 13 Avg 2007
Poruke: 2639
Lokacija: Gdje svoga nema i gdje brata nije

PorukaPoslao: Ned Nov 09, 2008 4:06 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Ako si krsten po pravoslavnom obicaju, onda si jeretik ! Odmjetnik od vjere !

Elem, svi ti veliki i uceni ljudi, koje spominjes, su verovali u Boga. Dakle, to nikad nisu dovodili u pitanje. A mislim da se hriscanska vera dokazuje dogmaticnim verovanjem u Bibliju i postovanjem autoriteta Crkve ! u nekoj od Poslanica, apostol Pavle kaze da ne dozvolimo da nas zavedu filozofi, a to se upravo danas desava. Svaki hriscanin smislja svoju predstavu Boga i "onog sveta", i sa te strane, svako je Crkva za sebe.

Za mene je evolucija, u bilo kom njenom obliku, naturano jednoumlje ! Sto se mene licno tice, ili veruj apsolutnu u Svetu Knjigu, i budi vernik, ili ne veruj uopste. Ne priznajem za vernika onoga koji kaze, verujem samo u Stari Zavet, ili samo u Knjigu Otkrovenja itd itd... Znaci ili jesi ili nisi, nema trece !
_________________
"SreƦno ti muÅ”ko, AƦime! Žensko je dobro samo ako je stoka."

Koreni
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Genie
Vesnik proleća


Pridružio: 15 Jul 2007
Poruke: 2900
Lokacija: Planeta Zemlja

PorukaPoslao: Ned Nov 09, 2008 5:12 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

I ja sam jeretik Rolling Eyes
_________________
be, was/were, been
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora MSN Messenger
Tojo
Dusan Basta
Dusan Basta


Pridružio: 08 Apr 2008
Poruke: 2359

PorukaPoslao: Ned Nov 09, 2008 5:39 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Hteo bih samo da se umesam na jedan tren.
Shano, vidim da si svoje argumente podupreo jakim cinjenicama, ali moram opet da te pitam- Jesi li ti uopste procitao Bibliju? Smile
Vidim da osudjujes subjektivno tumacenje Biblije, te mene interesuje da li si ti prihvatio ono objektivno (Crkveno naravno) tumacenje, sto podrazumeva da si procitao gorenavedenu knjigu, ili nam prepricavas price...
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Hanibaal
Komandant
Komandant


Pridružio: 05 Maj 2006
Poruke: 7485
Lokacija: Pejovac / Novi Sad

PorukaPoslao: Ned Nov 09, 2008 8:44 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

shane91 ::
Ako si krsten po pravoslavnom obicaju, onda si jeretik ! Odmjetnik od vjere !


To je definicija crkve.

shane91 ::
u nekoj od Poslanica, apostol Pavle kaze da ne dozvolimo da nas zavedu filozofi, a to se upravo danas desava. Svaki hriscanin smislja svoju predstavu Boga i "onog sveta", i sa te strane, svako je Crkva za sebe.


Ali to je sustina. To je ono sto je u covekovoj biti. Da razmislja (ako je sit, naravno) o postanku i sustini zivota. Pavle je to znao.

shane91 ::
Za mene je evolucija, u bilo kom njenom obliku, naturano jednoumlje ! Sto se mene licno tice, ili veruj apsolutnu u Svetu Knjigu, i budi vernik, ili ne veruj uopste. Ne priznajem za vernika onoga koji kaze, verujem samo u Stari Zavet, ili samo u Knjigu Otkrovenja itd itd... Znaci ili jesi ili nisi, nema trece !


Jednoumljem se smatra i crkvena dogma. I? Ko je u pravu?

shane91 ::
A mislim da se hriscanska vera dokazuje dogmaticnim verovanjem u Bibliju i postovanjem autoriteta Crkve !


Lose mislis. Sta je sa protestantskim crkvama?

Tojo ::

moram opet da te pitam- Jesi li ti uopste procitao Bibliju?
Vidim da osudjujes subjektivno tumacenje Biblije, te mene interesuje da li si ti prihvatio ono objektivno (Crkveno naravno) tumacenje, sto podrazumeva da si procitao gorenavedenu knjigu, ili nam prepricavas price...


Dobro pitanje. Samo... Otkud to da je crkveno tumacenje Biblije objektivno?
_________________
Nije vazno odakle sam, sve dok znades kuda putujem...


Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email MSN Messenger
Tojo
Dusan Basta
Dusan Basta


Pridružio: 08 Apr 2008
Poruke: 2359

PorukaPoslao: Ned Nov 09, 2008 9:09 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Mislio sam objektivno u smislu da je crkveno tumacenje Biblije opsteprihvaceno od strane vernika, kao tacno!
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
shane91
Pripovedac
Pripovedac


Pridružio: 13 Avg 2007
Poruke: 2639
Lokacija: Gdje svoga nema i gdje brata nije

PorukaPoslao: Ned Nov 09, 2008 10:47 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Hanibaal ::
Jednoumljem se smatra i crkvena dogma. I? Ko je u pravu?


Ko je u pravu zavisi od ugla gledanja i vere. Samo, Crkva nikom nista ne namece, ona samo nudi, a tvoja je sloboda i izbor, dok se evolucija namece, u mom slucaju protivno volji, kroz obrazovni sistem.

Hanibaal ::
Sta je sa protestantskim crkvama?



Govorim, pre svega, iz ugla hriscanina-pravoslavca, a za mene je dokaz vere i postovanje autoriteta Crkve, i sva misljenja koja ovde iskazujem poticu iz te vere !

Tojo ::
Vidim da osudjujes subjektivno tumacenje Biblije, te mene interesuje da li si ti prihvatio ono objektivno (Crkveno naravno) tumacenje


Biblija nije neka pesma moderne pa da je svako razume na svoj nacin, znaci nema subjektivnog vidjenja. Ali nisu sve njene cinjenice jos uvek dokazane, tako da se iskljucuje i objektivno vidjenje, te nam ostaje samo vera ! Time Biblija ispunjava svoju ulogu verske knjige...

Genie ::
I ja sam jeretik


Nastavi Genie, mozda ce nam upravo tvoje vidjenje otvoriti oci, tko zna !
_________________
"SreƦno ti muÅ”ko, AƦime! Žensko je dobro samo ako je stoka."

Koreni
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Hanibaal
Komandant
Komandant


Pridružio: 05 Maj 2006
Poruke: 7485
Lokacija: Pejovac / Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Nov 10, 2008 12:53 am    Naslov: Odgovoriti sa citatom

shane91 ::
Ko je u pravu zavisi od ugla gledanja i vere. Samo, Crkva nikom nista ne namece, ona samo nudi, a tvoja je sloboda i izbor, dok se evolucija namece, u mom slucaju protivno volji, kroz obrazovni sistem.


Nije tacno. Crkva ima dogmu. I ne prihvata drugo glediste. To si ti i sam rekao. Monoteisticke religije su po svojoj prirodi fasisticke, jer su iskljucive. Zar nije tako?


shane91 ::
Govorim, pre svega, iz ugla hriscanina-pravoslavca, a za mene je dokaz vere i postovanje autoriteta Crkve, i sva misljenja koja ovde iskazujem poticu iz te vere !


Hmmm... Crkve kao institucije ili crkve kao ono sto bi ona trebalo da bude - utociste?

shane91 ::
Tojo ::
Vidim da osudjujes subjektivno tumacenje Biblije, te mene interesuje da li si ti prihvatio ono objektivno (Crkveno naravno) tumacenje


Biblija nije neka pesma moderne pa da je svako razume na svoj nacin, znaci nema subjektivnog vidjenja. Ali nisu sve njene cinjenice jos uvek dokazane, tako da se iskljucuje i objektivno vidjenje, te nam ostaje samo vera ! Time Biblija ispunjava svoju ulogu verske knjige...


I sta time hoces da kazzes? Sta je Biblija? Sta je hriscanstvo? Slepa vera? U sta? U dogmu koju ti natura crkva??? Kakve dokaze pruza Biblija o postojanju Boga? Sem prica, tu nema nicega. Nemoj pogresno da me shvatis. Rekao sam da verujem u Boga. Ali ti, kao kreacionista (a o tome pricamo, ne zaboravite), nemas nikakvih dokaza.

shane91 ::
Genie ::
I ja sam jeretik


Nastavi Genie, mozda ce nam upravo tvoje vidjenje otvoriti oci, tko zna !


Tko zna, mozda i hoce. Neke od najvecih ideja su krenule iz nevezuse... Wink
_________________
Nije vazno odakle sam, sve dok znades kuda putujem...


Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email MSN Messenger
shane91
Pripovedac
Pripovedac


Pridružio: 13 Avg 2007
Poruke: 2639
Lokacija: Gdje svoga nema i gdje brata nije

PorukaPoslao: Pon Nov 10, 2008 1:42 am    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Hanibaal ::
Nije tacno. Crkva ima dogmu. I ne prihvata drugo glediste. To si ti i sam rekao. Monoteisticke religije su po svojoj prirodi fasisticke, jer su iskljucive. Zar nije tako?



Mozda me nisi razumeo. Crkva nikog ne primorava da bude njen clan. A ako neko odluci da bude njen clan, on ce dogme te Crkve prihvatiti iz ljubavi, a ne iz potrebe. Ljubav vernika daje snagu Crkvi da opstane, i tako se objasnjava njena, ovoliko duga, tradicija. Dakle, monoteisticke religije jesu iskljucive, ali ne i obavezujuce. Sve zavisi od ljudske volje i slobode.


Hanibaal ::
Crkve kao institucije ili crkve kao ono sto bi ona trebalo da bude - utociste?



Crkva je zajednica ljudi i nju cine svestenstvo i mi, laici. Taj ljudski konglomerat meni predstavlja dovoljan autoritet.


Hanibaal ::
I sta time hoces da kazzes? Sta je Biblija? Sta je hriscanstvo? Slepa vera? U sta? U dogmu koju ti natura crkva??? Kakve dokaze pruza Biblija o postojanju Boga? Sem prica, tu nema nicega. Nemoj pogresno da me shvatis. Rekao sam da verujem u Boga. Ali ti, kao kreacionista (a o tome pricamo, ne zaboravite), nemas nikakvih dokaza.



Hriscansto je vera u jednog Boga, a istina nam je data u Bibliji. E sad, posto smo malo odlutali od teme i krenuli u teolosku raspravu, da se vratimo... Biblija ne pruza nikakve materijalne dokaze o postojanju Boga, i upravo je zbog toga ono sto jeste - verska knjiga, i njena uloga je da budi veru u ljudima.
Elem... Vodjen mislju da kreacija i evolucija iskljucuju jedna drugu, poceo sam da razmisljam sta je meni realnije, i za sta je postojala veca mogucnost da se desi. I dosao sam do zakljucka da mi je logicnije da u glavi stvorim zamisao o postojanju Tvorca, nekog bica van ljudskog poimanja, nego da je sve nastalo slucajno ni iz cega. Poreklo Tvorca mi je nepoznato, jer je van domena ljudskog razuma, ali nakon toga je sve prosto i objasnjivo, a to je nesto cega u drugom pogledu nema. Sta, prvo je postojalo nista, pa je onda nista eksplodiralo, i to je pocetak svemira (prostora i vremena!?), pa je proslo nekoliko milijardi godina dok sve sve to ohladilo, doslo na svoje mesto, pa je onda iz nezive prirode nastao zivot (a sta je sa OMNE VIVO EX VIVO!?), pa je onda to nesto, taj zivot, poceo da evoluira jos koju milijardu godina i evo, stigli smo do ovoga danas. Sta je eksplodiralo, kako je nastao zivot, objasniti funkcionisanje evolucije (mutacije !?), pa cak i ako bi mi se za sve to dali dokazi, verovatnoca za tako nesto je toliko mala, da ju je prosto nemoguce izracunati.



Hanibaal ::
Neke od najvecih ideja su krenule iz nevezuse...



Takoreci, krenule su iz offtopica... Laughing
_________________
"SreƦno ti muÅ”ko, AƦime! Žensko je dobro samo ako je stoka."

Koreni
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
miloche
Kandidat za predsednika TS
Kandidat za predsednika TS


Pridružio: 07 Apr 2007
Poruke: 963
Lokacija: trstenik

PorukaPoslao: Pon Nov 10, 2008 12:24 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

lepo reĆØeno ono gore za jezero. ala ste ste noƦas raspisali.
hanibal je oĆØigledno popravio komp.

hani, ima iz novog zaveta ona priĆØa o dukatima. ti si prijatelju dobio bar deset. a tražiƦe ti se dvadeset. tako je to.
_________________
http://www.jeriningrad.org.rs
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Innuendo
Prepodobni
Prepodobni


Pridružio: 17 Jun 2006
Poruke: 3958
Lokacija: Ul. osnivaĆØa Politike

PorukaPoslao: Sre Nov 12, 2008 6:23 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Å ane, veƦ sam ti rekao: crkva i nauka nisu na suprotnim stranama, veƦ se dopunjuju. Ako si vernik, ne smeÅ” da odbaciÅ” nauku u potpunosti.

Druga stvar: je l' znaÅ” kako se utvrĆ°uje starost Zemlje?
_________________
Uprava napolje!
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Poseti sajt autora MSN Messenger
shane91
Pripovedac
Pripovedac


Pridružio: 13 Avg 2007
Poruke: 2639
Lokacija: Gdje svoga nema i gdje brata nije

PorukaPoslao: Sre Nov 12, 2008 6:32 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Taman posla da odbacam nauku u potpunosti. Samo se ne slazem sa onim naukama koje odbacuju biblijski pogled na istoriju sveta ! Recimo, biologija je apsolutno prihvatljiva, osim dela nastanka i razvitka zivota... Dakle, sve sto je dokazano za mene je apsolutno prihvatljivo !
Svaka od do sada poznatih metoda datiranja se moze osporiti ! (uran-olovo, kalijum-argon, rubidijum-stroncijum, ugljenik C-14)
_________________
"SreƦno ti muÅ”ko, AƦime! Žensko je dobro samo ako je stoka."

Koreni
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Innuendo
Prepodobni
Prepodobni


Pridružio: 17 Jun 2006
Poruke: 3958
Lokacija: Ul. osnivaĆØa Politike

PorukaPoslao: Sre Nov 12, 2008 6:37 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

shane91 ::
Svaka od do sada poznatih metoda datiranja se moze osporiti ! (uran-olovo, kalijum-argon, rubidijum-stroncijum, ugljenik C-14)


E pa dobro onda. Ja sam pitao neke ljude koji znaju neÅ”to o Zemlji i kako se utvrĆ°uje starost. Al' dobro, ako ti znaÅ” bolje onda u redu. Samo mi kaži kako si doÅ”ao do cifre od 10-15000 godina. Kojom metodom?
_________________
Uprava napolje!
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Poseti sajt autora MSN Messenger
Prikaži poruke iz poslednjih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku    Trstenik forum -> Filozofija, religija i istorija Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeci
Strana 5 od 7

 
Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group